  • TACR106M016FTA
TACR106M016FTA
advertisement
Manufacturer No:
TACR106M016FTA
HK JDW NO:
66-TACR106M016FTA
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
10μF ±20% 5Ohm 2-Termination 1.6μA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TACR106M016FTA
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    TACmicrochip®, TAC
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.053W 2.00mmx1.35mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Leakage Current
    1.6μA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.35mm