  • TACR226K010XTA
TACR226K010XTA
advertisement
Manufacturer No:
TACR226K010XTA
HK JDW NO:
66-TACR226K010XTA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
TACR226K010XTA Overview
This resistor has a resistance of 5Ohm @ 100kHz, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks current at 2.2μA.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 14 %.The tan delta of the insulating oil is 0.14 based on its electrical dielectric test.
TACR226K010XTA Features
a leakage current of 2.2μA in this capacitor
the dissipation factor is 14 %
its tan delta is 0.14
TACR226K010XTA Applications
There are a lot of AVX Corporation TACR226K010XTA applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial control units
  • ABS
  • Computer
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
TACR226K010XTA
  • Published
    2005
  • Series
    TACmicrochip®, TAC
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.053W 2.00mmx1.35mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    1.35mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    150μm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Leakage Current
    2.2μA
  • Tan Delta
    0.14
  • Dissipation Factor
    14 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    1.35mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C