  • TACR476K002RTA
TACR476K002RTA
advertisement
Manufacturer No:
TACR476K002RTA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TACR476K002RTA
Description:
47μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel
Step5Bar-code shipping tag
TACR476K002RTA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2016
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    2V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    1.35mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Current - Leakage
    900nA
  • Height
    1.5mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.35mm