  • TAJA106M006SNJ
TAJA106M006SNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJA106M006SNJ
HK JDW NO:
66-TAJA106M006SNJ
Package:
Datasheet:
TAJA106M006SNJ
Purchasing and Inquiry
TAJA106M006SNJ Overview
TAJA106M006SNJ Features
a leakage current of 600nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAJA106M006SNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJA106M006SNJ applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • General purpose
  • Consumer
  • Industrial control units
  • ABS
  • Airbag systems
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
TAJA106M006SNJ
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Reference Standard
    CECC30801-005
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    600nA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    1.8mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm