  • TAJA336K010RNJ
TAJA336K010RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJA336K010RNJ
HK JDW NO:
66-TAJA336K010RNJ
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TAJA336K010RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJA336K010RNJ Overview
TAJA336K010RNJ Features
a leakage current of 3.3μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TAJA336K010RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJA336K010RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • Industrial
  • Automotive ECU
  • Avionics,
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TAJA336K010RNJ
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Reference Standard
    CECC30801-005
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    1.1mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.7Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Leakage Current
    3.3μA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm