  • TAJB336M016RNJ
TAJB336M016RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJB336M016RNJ
HK JDW NO:
66-TAJB336M016RNJ
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
TAJB336M016RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJB336M016RNJ Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 2.1Ohm, also referred to as internal resistance.A capacitor like this leaks current 5.3μA.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 8 %.
TAJB336M016RNJ Features
a leakage current of 5.3μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
TAJB336M016RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJB336M016RNJ applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • ABS
  • Automotive ECU
  • Computer
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
TAJB336M016RNJ
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Reference Standard
    CECC30801-005
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.1Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    5.3μA
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm