  • TAJB686M006BNJ
TAJB686M006BNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJB686M006BNJ
HK JDW NO:
66-TAJB686M006BNJ
Package:
Datasheet:
Description:
68μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 900mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 4μA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TAJB686M006BNJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Reference Standard
    CECC30801-005
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
  • Leakage Current
    4μA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    2.1mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm