  • TAJC336K020RNJ
TAJC336K020RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJC336K020RNJ
HK JDW NO:
66-TAJC336K020RNJ
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
Description:
33μF ±10% 1.5Ohm 2-Termination Polar Tantalum 6.6μA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
Quantity:
In Stock : 632
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TAJC336K020RNJ
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TAJ
  • Published
    1998
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Depth
    3.2mm
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    2.9mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    20V
  • Leakage Current
    6.6μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm