  • TAJC684K050RNJ
TAJC684K050RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJC684K050RNJ
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAJC684K050RNJ
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TAJC684K050RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJC684K050RNJ Overview
TAJC684K050RNJ Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
TAJC684K050RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJC684K050RNJ applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Avionics,
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial
  • Airbag systems
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
TAJC684K050RNJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    149.997327mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    7Ohm
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    500nA
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Q Factor
    4
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm