  • TAJC685K035RNJ
TAJC685K035RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJC685K035RNJ
HK JDW NO:
66-TAJC685K035RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJC685K035RNJ Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.8Ohm.This capacitor leaks 2.4μA current.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 6 %, which indicates the power lost through it.
TAJC685K035RNJ Features
a leakage current of 2.4μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
TAJC685K035RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJC685K035RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
  • Military / aerospace
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
TAJC685K035RNJ
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    1998
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    3.2mm
  • Voltage - Rated AC
    35V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    35V
  • Leakage Current
    2.4μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Q Factor
    6
  • Height
    2.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm