  • TAJC686M016RNJ
TAJC686M016RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJC686M016RNJ
HK JDW NO:
66-TAJC686M016RNJ
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TAJC686M016RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJC686M016RNJ Overview
This resistor has a resistance of 1.3Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.There is a leakage current of 10.9μA in this capacitor.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 6 %.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
TAJC686M016RNJ Features
a leakage current of 10.9μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAJC686M016RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJC686M016RNJ applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • Industrial control units
  • Avionics,
  • Avionics / military / space
  • Consumer
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
TAJC686M016RNJ
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.3Ohm
  • Leakage Current
    10.9μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm