  • TAJD106M035RNJ
TAJD106M035RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJD106M035RNJ
HK JDW NO:
66-TAJD106M035RNJ
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TAJD106M035RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJD106M035RNJ Overview
This resistor has a resistance of 1Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.There is a leakage current of 3.5μA in this capacitor.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 6 %.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
TAJD106M035RNJ Features
a leakage current of 3.5μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAJD106M035RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJD106M035RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • Computer
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
  • Airbag systems
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
TAJD106M035RNJ
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Reference Standard
    CECC30801-005
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    4.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    35V
  • Leakage Current
    3.5μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm