  • TAJD107K016SNJ
TAJD107K016SNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJD107K016SNJ
HK JDW NO:
66-TAJD107K016SNJ
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TAJD107K016SNJ Overview
Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.The leakage current of this capacitor is 0.016mA. The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 6 %.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
TAJD107K016SNJ Features
a leakage current of 0.016mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAJD107K016SNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJD107K016SNJ applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • Computer
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Avionics,
  • ABS
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
TAJD107K016SNJ
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2009
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Reference Standard
    CECC30801-005
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    16V
  • Leakage Current
    0.016mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm