  • TAJD226K020SNJ
TAJD226K020SNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJD226K020SNJ
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAJD226K020SNJ
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TAJD226K020SNJ
Purchasing and Inquiry
TAJD226K020SNJ Overview
TAJD226K020SNJ Features
a leakage current of 4.4μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAJD226K020SNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJD226K020SNJ applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Avionics,
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Telecom infrastructure
  • ABS
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
TAJD226K020SNJ
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Reference Standard
    CECC30801-005
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    4.4μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%