  • TAJE107M025RNJ
TAJE107M025RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJE107M025RNJ
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAJE107M025RNJ
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TAJE107M025RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJE107M025RNJ Overview
This resistor has a resistance of 300mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks current at 25μA.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 10 %, which indicates the power lost through it.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
TAJE107M025RNJ Features
a leakage current of 25μA in this capacitor
the dissipation factor is 10 %
its tan delta is 0.1
TAJE107M025RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJE107M025RNJ applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • ABS
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • Industrial
  • Automotive ECU
  • Computer
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
TAJE107M025RNJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    25μA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm