  • TAJE158M002RNJ
TAJE158M002RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJE158M002RNJ
HK JDW NO:
66-TAJE158M002RNJ
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TAJE158M002RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJE158M002RNJ Overview
TAJE158M002RNJ Features
a leakage current of 37μA in this capacitor
the dissipation factor is 20 %
its tan delta is 0.2
TAJE158M002RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJE158M002RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • ABS
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • Industrial
  • General purpose
  • Computer
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
TAJE158M002RNJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    37μA
  • Tan Delta
    0.2
  • Dissipation Factor
    20 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.177 4.50mm
  • Length
    7.3mm