  • TAJE477K006RNJ
TAJE477K006RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJE477K006RNJ
HK JDW NO:
66-TAJE477K006RNJ
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TAJE477K006RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJE477K006RNJ Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 400mOhm.This capacitor has a leakage current of 28μA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 10 %.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
TAJE477K006RNJ Features
a leakage current of 28μA in this capacitor
the dissipation factor is 10 %
its tan delta is 0.1
TAJE477K006RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJE477K006RNJ applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • Industrial
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Military / aerospace
  • Avionics / military / space
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Computer
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
TAJE477K006RNJ
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    28μA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm