  • TAJR106M010RNJ
TAJR106M010RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJR106M010RNJ
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAJR106M010RNJ
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
TAJR106M010RNJ Overview
This resistor has a resistance of 6Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks current 1μA.This capacitor has a dissipation factor of 20 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.2.
TAJR106M010RNJ Features
a leakage current of 1μA in this capacitor
the dissipation factor is 20 %
its tan delta is 0.2
TAJR106M010RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJR106M010RNJ applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Computer
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
TAJR106M010RNJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    1.3mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    1μA
  • Tan Delta
    0.2
  • Dissipation Factor
    20 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm