  • TAJV108K006RNJ
TAJV108K006RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJV108K006RNJ
HK JDW NO:
66-TAJV108K006RNJ
Package:
2924 (7361 Metric)
Datasheet:
Description:
1000μF ±10% 400mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.06mA Tape & Reel (TR) 2924 (7361 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TAJV108K006RNJ
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2924 (7361 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TAJ
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.1mm
  • Case Code (Metric)
    7361
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.06mA
  • Ripple Current
    1006mA
  • Tan Delta
    0.16
  • Dissipation Factor
    16 %
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height
    3.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.148 3.75mm