  • TAJV158M004RNJ
TAJV158M004RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJV158M004RNJ
HK JDW NO:
66-TAJV158M004RNJ
Package:
2924 (7361 Metric)
Datasheet:
TAJV158M004RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJV158M004RNJ Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 200mOhm as their resistance.This capacitor leaks 60μA current.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 30 %.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.3.
TAJV158M004RNJ Features
a leakage current of 60μA in this capacitor
the dissipation factor is 30 %
its tan delta is 0.3
TAJV158M004RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJV158M004RNJ applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • ABS
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Computer
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
TAJV158M004RNJ
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2924 (7361 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.1mm
  • Case Code (Metric)
    7361
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    4.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    60μA
  • Tan Delta
    0.3
  • Dissipation Factor
    30 %
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height
    3.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.148 3.75mm
  • Length
    7.3mm