  • TAJY107M010RNJ
TAJY107M010RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJY107M010RNJ
HK JDW NO:
66-TAJY107M010RNJ
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TAJY107M010RNJ Overview
TAJY107M010RNJ Features
a leakage current of 10μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAJY107M010RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJY107M010RNJ applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Military / aerospace
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial control units
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
TAJY107M010RNJ
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    10μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    Y
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm