  • TANGO-24PA-RPSMA
TANGO-24PA-RPSMA
advertisement
Manufacturer No:
TANGO-24PA-RPSMA
HK JDW NO:
794-TANGO-24PA-RPSMA
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
TANGO-24PA-RPSMA Overview
To mount, RF Transceivers use Surface Mount.Using the Bulk package, this RF Transceiver module optimizes the performance of the RF Transceiver module 12v.-40°C~85°C should be the operating temperature when Transceiver is operating.As a member of the Tango family of RF Transceiver Modules, this part is prominent in many specifications.It is possible to supply 1.8V~3.6V volts to the RF Transceiver.At 2.4GHz, the RF Transceiver Module operates.
TANGO-24PA-RPSMA Features
Surface Mount
Bulk package
1.8V~3.6V volts
TANGO-24PA-RPSMA Applications
There are a lot of Talon Communications, Inc. TANGO-24PA-RPSMA RF Transceiver Modules applications.
  • Location and Asset Tracking
  • Automotive
  • M2M Communication
  • Switch
  • Remote Device Management
  • Power Amplifier (PA)
  • Industrial and Data Logger
  • Receive
  • Low Noise Amplifier (LNA)
Step5Bar-code shipping tag
TANGO-24PA-RPSMA
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    Tango
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Data Rate
    2Mbps
  • Utilized IC / Part
    nRF24L01
  • Power - Output
    20dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ