  • TAP106M050SRS
TAP106M050SRS
advertisement
Manufacturer No:
TAP106M050SRS
HK JDW NO:
66-TAP106M050SRS
Package:
Radial
Datasheet:
TAP106M050SRS
Description:
10μF ±20% 1.6Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 4μA Tape & Box (TB) Radial
Step5Bar-code shipping tag
TAP106M050SRS
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.6Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    J
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm