  • TAP155M020SCS
TAP155M020SCS
advertisement
Manufacturer No:
TAP155M020SCS
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAP155M020SCS
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
1.5μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 9Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Dipped
Step5Bar-code shipping tag
TAP155M020SCS
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Size Code
    1818
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Height
    8.5mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    4.5mm