  • TAP225J016SRS
TAP225J016SRS
advertisement
Manufacturer No:
TAP225J016SRS
HK JDW NO:
66-TAP225J016SRS
Description:
2.2μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Tape & Reel (TR) Radial
Step5Bar-code shipping tag
TAP225J016SRS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    yes
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    2.2μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    1818
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • ESR
    8000 mΩ
  • Height
    8.5mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    4.5mm