  • TAP225K010SRW
TAP225K010SRW
advertisement
Manufacturer No:
TAP225K010SRW
HK JDW NO:
66-TAP225K010SRW
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
TAP225K010SRW Overview
TAP225K010SRW Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAP225K010SRW Applications
There are a lot of AVX Corporation TAP225K010SRW applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
  • Avionics,
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
TAP225K010SRW
    WIRE
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.177Dia 4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13Ohm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    4.5mm