  • TAP335M016SCS
TAP335M016SCS
advertisement
Manufacturer No:
TAP335M016SCS
HK JDW NO:
66-TAP335M016SCS
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
TAP335M016SCS Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 6Ohm.A capacitor like this leaks current 500nA.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 6 %.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
TAP335M016SCS Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAP335M016SCS Applications
There are a lot of AVX Corporation TAP335M016SCS applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
  • Avionics,
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TAP335M016SCS
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.177Dia 4.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    Conformal Coated
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    500nA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Diameter
    4.5mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm