  • TAP475K050SCS
TAP475K050SCS
advertisement
Manufacturer No:
TAP475K050SCS
HK JDW NO:
66-TAP475K050SCS
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
TAP475K050SCS Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 2.5Ohm as their resistance.There is a leakage current of 1.8μA in this capacitor.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
TAP475K050SCS Features
a leakage current of 1.8μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAP475K050SCS Applications
There are a lot of AVX Corporation TAP475K050SCS applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Computer
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • General purpose
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TAP475K050SCS
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.256Dia 6.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.8μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    G
  • Diameter
    6.5mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm