  • TAP476K025SRW
TAP476K025SRW
advertisement
Manufacturer No:
TAP476K025SRW
HK JDW NO:
66-TAP476K025SRW
Datasheet:
TAP476K025SRW
Purchasing and Inquiry
TAP476K025SRW Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 1Ohm as their resistance.This capacitor leaks 9.4μA current.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 8 %.Insulating oil has a tan delta of 0.08 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
TAP476K025SRW Features
a leakage current of 9.4μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TAP476K025SRW Applications
There are a lot of AVX Corporation TAP476K025SRW applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
  • Avionics,
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Computer
  • Airbag systems
  • Consumer
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TAP476K025SRW
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    9.4μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    M
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.354Dia 9.00mm
  • Tolerance
    ±10%