  • TAP565K025SCS
TAP565K025SCS
advertisement
Manufacturer No:
TAP565K025SCS
HK JDW NO:
66-TAP565K025SCS
Datasheet:
TAP565K025SCS
Description:
5.6μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min Bulk Radial
Step5Bar-code shipping tag
TAP565K025SCS
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Length
    16mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.200Dia 5.08mm
  • Tolerance
    ±10%
    Not Applicable
  • Termination
  • Type
    Conformal Coated
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    5.6μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    2.5mm