  • TAP600K50RE
TAP600K50RE
advertisement
Manufacturer No:
TAP600K50RE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-TAP600K50RE
Package:
Box
Datasheet:
TAP600K50RE
Description:
RES CHAS MNT 50 OHM 10% 600W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TAP600K50RE
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Package / Case
    Box
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Epoxy Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    TAP600
  • Size / Dimension
    2.559Lx2.362W 65.00mmx60.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    50Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    5kV
  • Additional Feature
    RATED POWER IS DISSIPATED USING HEAT SINK
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    5kV
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Construction
    Epoxy Encapsulated
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Style
    M5 Threaded
  • Lead/Base Style
    Threaded
  • Coating, Housing Type
    Epoxy Coated
  • Height
    32.512mm
  • Height Seated (Max)
    1.280 32.50mm