  • TAP800K390E
TAP800K390E
advertisement
Manufacturer No:
TAP800K390E
HK JDW NO:
547-TAP800K390E
Datasheet:
TAP800K390E
Description:
RES CHAS MNT 390 OHM 10% 800W
Step5Bar-code shipping tag
TAP800K390E
    Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    2.559Lx2.362W 65.00mmx60.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    390Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    5kV
  • Additional Feature
    RATED POWER USING HEAT SINK: 800W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    800W
  • Voltage - Rated DC
    5kV
  • Max Power Dissipation
    800W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    32.512mm
  • Height Seated (Max)
    1.280 32.50mm