  • TAZG475K035CBSB0800
TAZG475K035CBSB0800
advertisement
Manufacturer No:
TAZG475K035CBSB0800
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAZG475K035CBSB0800
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
4.7μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.5Ohm 2-Termination Polar TANTALUM 0.002mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
TAZG475K035CBSB0800
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Weight
    205mg
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    2.79mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    2611
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Ripple Current
    120mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.79mm
  • Length
    6.73mm