  • TBA20-11EGWA
TBA20-11EGWA
advertisement
Manufacturer No:
TBA20-11EGWA
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-TBA20-11EGWA
Package:
Datasheet:
TBA20-11EGWA
Description:
KINGBRIGHT TBA20-11EGWALED DOT MATRIX, 5X7, 50.8MM, BI-COL R/G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TBA20-11EGWA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    1.50Lx2.09W x 0.33 H 38.1mmx53.1mmx8.5mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green, Red
  • HTS Code
  • Subcategory
    LED Displays
  • Number of Functions
    1
  • Configuration
    5 x 7
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.2V Green 2V Red
  • Forward Current
    20mA
  • Luminous Intensity
    10 mcd
  • Millicandela Rating
    15mcd Green, 10mcd Red
  • Illumination Color
    Green, Red
  • Power Consumption
    75W
  • Wavelength
    565 nm
  • Forward Voltage-Max
    2.5V
  • Number of Characters
    1
  • Internal Connection
    Common Cathode Row, Common Anode Column
  • Height
    8.382mm