  • TBJB475J010CBSB0945
TBJB475J010CBSB0945
advertisement
Manufacturer No:
TBJB475J010CBSB0945
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TBJB475J010CBSB0945
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
TBJB475J010CBSB0945 Overview
It is set to 50mA for the ripple current of the capacitor.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 4.5Ohm.This capacitor leaks 0.0005mA current.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
TBJB475J010CBSB0945 Features
50mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
TBJB475J010CBSB0945 Applications
There are a lot of AVX Corporation TBJB475J010CBSB0945 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Consumer
  • Computer
  • Industrial
  • Avionics,
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
TBJB475J010CBSB0945
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    TBJ
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Voltage - Rated
    10V
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Ripple Current
    50mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm