  • TBJB475K025CBSC0045
TBJB475K025CBSC0045
advertisement
Manufacturer No:
TBJB475K025CBSC0045
HK JDW NO:
66-TBJB475K025CBSC0045
Package:
Datasheet:
Description:
4.7μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0012mA Bulk
Step5Bar-code shipping tag
TBJB475K025CBSC0045
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/8
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    1411
  • Leakage Current
    0.0012mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    1500 mΩ
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm