  • TBJC476K016CBLC0024
TBJC476K016CBLC0024
advertisement
Manufacturer No:
TBJC476K016CBLC0024
HK JDW NO:
66-TBJC476K016CBLC0024
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
47μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 350mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0076mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
TBJC476K016CBLC0024
    30 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Depth
    3.2mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/8
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    350mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    2412
  • Leakage Current
    0.0076mA
  • Height
    2.6mm
  • Length
    6mm