  • TBME157M016LBSB0824
TBME157M016LBSB0824
advertisement
Manufacturer No:
TBME157M016LBSB0824
HK JDW NO:
66-TBME157M016LBSB0824
Package:
Molded
Description:
150μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 30mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.024mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
TBME157M016LBSB0824
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Tolerance
    20%
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Depth
    4.3mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.024mA
  • Ripple Current
    2700mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    4.1mm
  • Length
    7.3mm