  • TBME336K035LBSB0824
TBME336K035LBSB0824
advertisement
Manufacturer No:
TBME336K035LBSB0824
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TBME336K035LBSB0824
Package:
Datasheet:
Description:
33μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 50mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.012mA Bulk
Step5Bar-code shipping tag
TBME336K035LBSB0824
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.012mA
  • Ripple Current
    2091mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    4.1mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Depth
    4.3mm