  • TBME476K035LBSB0823
TBME476K035LBSB0823
advertisement
Manufacturer No:
TBME476K035LBSB0823
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TBME476K035LBSB0823
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
47μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 55mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.016mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
TBME476K035LBSB0823
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Depth
    4.3mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Size Code
    2917
  • Leakage Current
    0.016mA
  • Ripple Current
    1994mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    4.1mm
  • Length
    7.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Tolerance
    10%