  • TBP01R1-508-03BE
TBP01R1-508-03BE
advertisement
Manufacturer No:
TBP01R1-508-03BE
Manufacturer:
CUI Devices
HK JDW NO:
207-TBP01R1-508-03BE
Package:
Datasheet:
TBP01R1-508-03BE
Description:
Bulk 0.200 5.08mm Blue 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) TBP01R1-508 Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Tin Copper Alloy
Quantity:
In Stock : 396
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TBP01R1-508-03BE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TBP01R1-508
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
  • Number of Positions
    3
  • Color
    Blue
  • Pitch
    0.200 5.08mm
  • Insulation Height
    0.335 8.51mm
  • Termination Style
    Solder
  • Contact Tail Length
    0.157 4.00mm
  • Number of Levels
    1
  • Contact Mating Finish
    Tin
  • Voltage - UL
    300V
  • Current - UL
    16A
  • Voltage - IEC
    320V
  • Positions Per Level
    3
  • Header Orientation
    90°, Right Angle
  • Current - IEC
    20A