  • TBU-CA085-100-WH
TBU-CA085-100-WH
advertisement
Manufacturer No:
TBU-CA085-100-WH
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-TBU-CA085-100-WH
Package:
SMD 6.50mm x 4.00mm
Datasheet:
TBU-CA085-100-WH
Description:
SURGE SUPP TBU 100MA 850VIMP SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TBU-CA085-100-WH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD 6.50mm x 4.00mm
  • Number of Pins
    12
  • Weight
    2.154564g
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TBU®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • Resistance
    15.2Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    850V
  • Voltage - Rated DC
    850V
  • Technology
    Internal Switch
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    100mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    TBU-CA085
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-XBCC-N3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    850V
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Number of Circuits
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Response Time
    1 μs
  • Peak Pulse Current
    200mA
  • Reverse Standoff Voltage
    20V
  • Max Surge Current
    150mA
  • Direction
    Bidirectional
  • Telecom IC Type
    SURGE PROTECTION CIRCUIT
  • ESD Protection
    Yes
  • Voltage - Working
    425V
  • Height
    838.2μm
  • Length
    6.477mm
  • Width
    3.9878mm