  • TC1.0-35C3AM
TC1.0-35C3AM
advertisement
Manufacturer No:
TC1.0-35C3AM
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-TC1.0-35C3AM
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
1μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.001mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
TC1.0-35C3AM
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TC-POLAR
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1μF
  • Reference Standard
    MIL-PRF-49137
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Size Code
    2319
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    1.91mm
  • Length
    5.72mm
  • Width
    4.7mm