  • TC10-15N4RM
TC10-15N4RM
advertisement
Manufacturer No:
TC10-15N4RM
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-TC10-15N4RM
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
10μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) 0.003mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
TC10-15N4RM
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10μF
  • Lead Pitch
    4.57mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    15V
  • Size Code
    2323
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    8.51mm
  • Length
    5.84mm
  • Width
    5.84mm