  • TC1301B-GDDVUATR
TC1301B-GDDVUATR
advertisement
Manufacturer No:
TC1301B-GDDVUATR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-TC1301B-GDDVUATR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
TC1301B-GDDVUATR
Description:
Enable, Reset Fixed 0.65mm TC1301B PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 2285
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TC1301B-GDDVUATR
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    TC1301B
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA 150mA
  • Quiescent Current
    114μA
  • Control Features
    Enable, Reset
  • Accuracy
    0.5 %
  • Output Voltage 1
    2.7V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.7V 3V 2.5V
  • Number of Regulators
    2
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    180μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.18V @ 300mA 0.25V @ 150mA
  • PSRR
    58dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    104mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.15V
  • Input Voltage Absolute-Max
    6.5V
  • Input Bias Current
    58μA
  • Output Voltage Accuracy
    0.5 %
  • Output Voltage 2
    3V
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Width
    3mm