  • TC15-6N3AM
TC15-6N3AM
advertisement
Manufacturer No:
TC15-6N3AM
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-TC15-6N3AM
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
15μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination NON-POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.002mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
TC15-6N3AM
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TC-NONPOLAR
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    15μF
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6V
  • Size Code
    3718
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    5.59mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    4.57mm