  • TC1550TG-G
TC1550TG-G
advertisement
Manufacturer No:
TC1550TG-G
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-TC1550TG-G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
TC1550TG-G
Description:
MOSFET 500V N&P 60/125 Ohm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TC1550TG-G
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    84.99187mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    FAST SWITCHNG
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Number of Channels
    2
  • Element Configuration
    Dual
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • FET Type
    N and P-Channel
  • Transistor Application
    AMPLIFIER
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    60 Ω @ 50mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    55pF @ 25V
  • Rise Time
    10ns
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL AND P-CHANNEL
  • Fall Time (Typ)
  • Turn-Off Delay Time
    15 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    16A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    350A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    500V
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • FET Feature
    Standard
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm