  • TC277TP64F200SDCKXUMA1
TC277TP64F200SDCKXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
TC277TP64F200SDCKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-TC277TP64F200SDCKXUMA1
Package:
292-LFBGA
Description:
4MB 4M x 8 FLASH TriCore™ 32-Bit Tri-Core Microcontroller AURIX™ Series 1.3V 292-LFBGA
Quantity:
In Stock : 7319
Step5Bar-code shipping tag
TC277TP64F200SDCKXUMA1
  • Package / Case
    292-LFBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AURIX™
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    292
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Additional Feature
    60 ADC INPUT LINES
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B292
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.43V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.17V
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    169
  • Speed
    200MHz
  • RAM Size
    472K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    TriCore™
  • Peripherals
    DMA, WDT
  • Clock Frequency
    40MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit Tri-Core
  • Program Memory Size
    4MB 4M x 8
  • Connectivity
    ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I2C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 60x12b, 6 x Sigma-Delta
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
  • EEPROM Size
    64K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • RAM (bytes)
    483328
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Width
    17mm