  • TCA0J336M8R
TCA0J336M8R
advertisement
Manufacturer No:
TCA0J336M8R
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-TCA0J336M8R
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
CAP TANT 33UF 20% 6.3V 1206
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TCA0J336M8R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TC
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.2Ohm
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm