  • TCBB476M006CRSZ0700
TCBB476M006CRSZ0700
advertisement
Manufacturer No:
TCBB476M006CRSZ0700
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCBB476M006CRSZ0700
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCBB476M006CRSZ0700 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 70mOhm @ 100kHz.Capacitance is 47μF when it operates.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.With a voltage of 6.3V, high efficiency is possible.Operating at [0.083 2.10mm°C]°C seated height makes it stable.
TCBB476M006CRSZ0700 Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
TCBB476M006CRSZ0700 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCBB476M006CRSZ0700 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
TCBB476M006CRSZ0700
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCB
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm